• CZYŚCIOCHOWA AKADEMIA.

          • Czyściochowa Akademia to świat pełen eksperymentów i doświadczeń, dzięki którym pierwszoklasiści przyswajają najważniejsze zasady higieniczne. Program oferuje zajęcia pełne eksperymentów i ciekawych doświadczeń! Scenariusze lekcji dotyczą 6 obszarów tematycznych z zakresu higieny i odporności. Na pierwszych zajęciach uczniowie zdobyli wiele ważnych informacji o higienie jamy ustnej oraz nosa. Dowiedzieli się również po co kichamy? Co jest wrogiem naszych zębów? Uczniowie wykonując eksperyment podczas zajęć dowiedzieli się jak prawidłowo należy dbać o higienie jamy ustnej. Obserwując zmiany na skorupce jajka ( którego budowa jest bardzo podobna do szkliwa ) mogli wyobrazić sobie jakie procesy zachodzą w jamie ustnej- samodzielnie dochodzac do wniosku, że zęby brudzą się podczas jedzenia i picia, musimy je starannie myć by nie powstały przebarwienia albo ubytki ( próchnica). Pierwszoklasisci dowiedzieli się również jak filtruje nos i po co są nam potrzebne włosy w nosie

          • UWAGA RODZICE. PROSIMY O WYPEŁNIENIE ANKIETY!

          • Zgodnie z uchwałą Sejmiku Województwa Mazowieckiego z 8 września 2020r nr 115/20 w sprawie programu ochrony powietrza dla stref w województwie mazowieckim, w których zostały przekroczone poziomy dopuszczalne i docelowe substancji w powietrzu , gminy zostały zobligowane do końca 2021r. do przeprowadzenia inwentaryzacji indywidualnych źródeł ciepła na terenie miasta i gminy Warka. Dlatego zwracamy się z prośbą o zamieszczenie załączonej ankiety na stronie szkoły. Ankiety dotyczą pieców zlokalizowanych na terenie miasta i gminy Warka i  kierowane są do rodziców uczniów. Po wydrukowaniu ankiety należy ją wypełnić i złożyć na Biurze Obsługi Interesanta w Urzędzie Miejskim w Warce lub przesłać mailem piece@warka.org.pl.

            ankieta.pdf​​​​​​​

             

             

             

          • POMAGAMY!!!

          • Ostrołęka pomaga bezdomnym

            Bezdomność to problem społeczny, objawiający się brakiem domu. Osoba bezdomna nie posiada faktycznego miejsca zamieszkania, brakuje jej środków koniecznych do zaspokojenia podstawowych potrzeb, jest permanentnie wydalona ze środowiska wskutek rozpadu więzi społecznych i pogodzona ze swoją sytuacją. Trudno określić jednoznacznie przyczynę tego zjawiska, ponieważ jest ono efektem grupy nakładających się na siebie czynników, postaw, zachowań zależnych od predyspozycji osobowościowych, którym sprzyjają interakcje międzyludzkie oraz styl działania służb socjalnych.

            Osoby bezdomne mogą jednak liczyć na pomoc w specjalnych schroniskach i noclegowniach.  Szkolne Koło Wolontariatu przy PSP w Ostrołęce właśnie przeprowadziło akcję zbiórki środków czystości i do pielęgnacji ciała oraz długoterminowej żywności. Pomoc skierowana została do podopiecznych Domu dla Bezdomnych Kobiet i Noclegowni dla Kobiet i Mężczyzn, przy ul. Zagłoby 3 w Radomiu. W Domu dla Bezdomnych Kobiet przebywa obecnie kilka kobiet z małymi dziećmi, które otrzymały w ramach naszej akcji słodycze, prześcieradła, kosmetyki do włosów i ciała, płyny do płukania i proszek do prania. W Noclegowni dla Kobiet i Mężczyzn mogą przebywać osoby bezdomne od 1 października do 30 kwietnia, które również otrzymały od nas potrzebne do życia produkty. Zostaliśmy także poinformowani, że przekazane przez nas dary trafią do bezdomnych, mieszkających w okolicznych pustostanach poza ośrodkiem. Wszystko to dzięki streetworker’om, którzy wyszukują osób bezdomnych w różnych miejscach i próbują im pomóc, szczególnie ze względu na ryzyko zamarznięcia w okresie zimowym. Po przekazaniu darów pracownikom Domu, złożone zostało ogromne podziękowanie dla Szkolnego Koła Wolontariatu działającego w naszej szkole za wielką pomoc i serce dla bezdomnych. Każde wyrazy wdzięczności uskrzydlają nas do dalszej, nieustannej pomocy potrzebującym. Prosimy serdecznie naszych uczniów i rodziców o dalsze wsparcie, bo bez nich te akcje nie miały by miejsca.

                                                                                                                                                 PSP Ostrołęka

          • UWAGA!!! KONKURS EKOLOGICZNY!!!

          • Recykling zaczyna się od selektywnej zbiórki odpadów!

            Fundacja Chlorofil zaprasza do udziału w konkursie ekologicznym.
            Od 15.01.2021 do 30.03.2021 odbędzie się VII edycja Ogólnopolskiego Konkursu Ekologicznego pt.  „Mistrz Recyklingu i Przyjaciele” dla uczniów szkół podstawowych z klas IV-VII. Nagrodami w konkursie będą tablety do nauki, a także wyjazdy studialne dla dwóch najlepszych ekozespołów.
            Uczestnicy zmierzą się z dwoma zadaniami: w pierwszym trzeba wykonać projekt puzzli lub gry planszowej, uczącej jak i dlaczego segregujemy odpady komunalne. W drugim, trzeba zbudować makietę elektrosprzętu z materiałów recyklingowych, pamiętając o tym, żeby  nie korzystać ze zdemontowanych urządzeń, ani ich części lecz z papieru, tektury, tworzyw sztucznych itp.. Następnie w makiecie trzeba oznaczyć substancje lub/i materiały, które są groźne dla zdrowia człowieka lub środowiska naturalnego, a także te, które są najbardziej drogocenne.
            Dziś bardziej niż kiedykolwiek powinniśmy starać się żyć ekologicznie. Konkurs „Mistrz Recyklingu i Przyjaciele” jest elementem publicznej kampanii edukacji ekologicznej skierowanej do dzieci. Mówienie o ekologii jest ważne, także dlatego, że na naszych oczach dzieje się cyfrowa rewolucja, która zmienia świat. Świat jutra będzie wypełniony siecią urządzeń wyposażonych w mikroprocesory i komunikujących się między sobą. Już dziś jesteśmy otoczeni i zależni od setek przedmiotów, mniej lub bardziej interaktywnych, które integrujemy w naszym codziennym życiu.
            Każde z takich urządzeń elektronicznych posiada płytkę drukowaną, a na niej mikroprocesor, tranzystor, kondensator… W procesie produkcji mikroprocesorów używa się m.in. arsenu, antymonu, boru, fosforu, wielu różnych metali. Do produkcji kondensatorów, istotnej części naszych smartfonów, laptopów i tabletów używany jest np. drogocenny tantal. Metale ze zużytych urządzeń można odzyskać, a większość poddać recyklingowi, ale ważne jest to, w jaki sposób się ich pozbywamy: najlepiej oddzielnie, tak aby trafiły właśnie do recyklingu.
            Prawie wszystko co kupujemy w sklepach jest opakowane. Każde zużyte opakowanie staje się odpadem. Im więcej kupujemy i konsumujemy, tym więcej wyrzucamy pustych opakowań. Szacuje się, że w naszych śmieciach jest prawie połowa opakowań po różnych produktach, przede wszystkim spożywczych. Wiele surowców z opakowań nadaje się do recyklingu, pod warunkiem, że zostaną odpowiednio posegregowane.
            Wszystkie odpady zebrane przez nas selektywnie w domu, trafią do sortowani odpadów i tam będą jeszcze raz segregowane na pięć podstawowych grup surowców: metal, plastik, papier, szkło, odpady organiczne.
            W sortowni, dzięki super nowoczesnym robotom, opakowania plastikowe można rozdzielić precyzyjnie: np. na przezroczyste i nieprzejrzyste, ale także wg ich gęstości. Oddzielnie miękkie folie, oddzielnie PET itd… Przezroczysty PET dopiero z sortowni pojedzie do recyklingu. Tam zostanie umyty i pokruszony na płatki, płatki zostaną przerobione na granulki, które umożliwią produkcję przyszłych, nowych butelek plastikowych. Granulki można też stopić i rozciągnąć, aby uzyskać włókna syntetyczne do wypychania pluszaków, kołder, anoraków i do szycia odzieży z polaru.

            Konkurs został objęty patronatami honorowymi: Kuratorium Oświaty w Kielcach, Gdańsku, Wrocławiu, Rzeszowie, Gorzowie Wielkopolskim i Łodzi.


            Organizatorem konkursu jest organizacja pozarządowa Fundacja Chlorofil, KRS nr 0000393451, adres siedziby: ul. Dywizjonu 303 nr 139/174, 01-470 Warszawa.
            Partnerami są: Eko-Punkt Organizacja Odzysku Opakowań S.A. i ELECTRO – SYSTEM Organizacja Odzysku Sprzętu Elektrycznego i Elektronicznego S.A.
            Więcej na temat konkursu na stronie internetowej www.chlorofil.com.pl
            Kontakt do koordynatora: tel. 608 633 593, e-mail: chlorofil@chlorofil.com.pl
            Konkurs jest bezpłatny.

            VII Ogólnopolski Konkurs Edukacji Ekologicznej dla dzieci - Mistrz Recyklingu i Przyjaciele 2021

             

          • Spis rolny – spiszmy się na 100 procent!

          • Do chwili obecnej w Powszechnym Spisie Rolnym 2020 wzięło udział   80 % gospodarstw z naszej gminy! Do końca spisu zostało kilka dni i bardzo liczymy na pozostałych rolników, którzy nie spełnili jeszcze tego obowiązku. Nie czekajcie z założonymi rękami! Pomóżcie naszej gminie  spisać się na 100 procent!

             

            Spisz swoje gospodarstwo rolne korzystając z najwygodniejszej dla siebie opcji:
            - samospis internetowy https://spisrolny.gov.pl/aktualnosci/logowanie-do-aplikacji-formularzowej-psr-2020;

            - spis przez telefon – wystarczy zadzwonić na infolinię spisową pod numer 22 279 99 99 i zgłosić chęć udziału w spisie rolnym;

             

            Na wypełniony przez Ciebie formularz czeka cała gmina, a przede wszystkim ci wszyscy rolnicy, którzy wywiązali się już z obowiązku spisowego. Nie pozwól, by ich wysiłek poszedł na marne!

             

             

                                                                                                                      Gminne Biuro Spisowe

             

             

          • 25 listopada - Światowy Dzień Pluszowego Misia

          • Dzień Pluszowego Misia obchodzimy 25 listopada. To nie jest przypadkowa data, bo właśnie tego dnia przypada rocznica powstania tej maskotki. Samo święto nie ma jednak długiej tradycji, obchodzimy je dopiero od 2002 roku, kiedy to pluszowy miś obchodził swoje setne urodziny. Mało kto wie, że pluszowy miś to zabawka symbol z niezwykłą historią. Wszystko zaczęło się od prezydenta Stanów Zjednoczonych – Teodora Roosvelta, który w 1902 roku wybrał się z przyjaciółmi na polowanie. Podczas wyprawy postrzelono małego niedźwiadka. Prezydent nakazał jego uwolnienie, a całą historię zilustrowano komiksem w waszyngtońskiej prasie. Jednym z czytelników gazety był pewien producent zabawek, który zainspirował się tym wydarzeniem i stworzył nową zabawkę dla dzieci, właśnie w formie pluszowego misia. Nazwał go Teddy Bear, co było oczywistym nawiązaniem do imienia prezydenta USA. Dziś pluszowy miś to kultowa zabawka na całym świecie i mimo upływającego czasu oraz pojawiania się coraz bardziej nowoczesnych rozrywek dla dzieci, bywa największym przyjacielem dziecka. Popularność maskotki sprawiła, że zaczęto ją chętnie wykorzystywać w powstających bajkach dla dzieci. Powstało wiele kultowych misiowych postaci takich jak m. in. Kubuś Puchatek, Miś Paddington, Miś Barnaba. W Polsce również narodzili się nowi pluszowi bohaterowie np. Miś Uszatek, Miś z okienka, Miś Coralgol.Wszystkie, choć wyglądem różniły się od siebie, były pluszowymi niedźwiadkami. Ponadczasowość pluszowych misiów sprawiła, że bajki są chętnie oglądane przez kolejne pokolenia dzieci. Sam pluszak jest symbolem dobra, miłości, ciepła, łagodności i opiekuńczości, czyli tego, czego jako ludzie bardzo pragniemy. Nic dziwnego, że pluszowe misie z dzieciństwa często towarzyszą nam również w dorosłości i są chętnie wybierane jako maskotki uświetniające różne miejsca czy wydarzenia.

          • MIĘDZYNARODOWY DZIEŃ TOLERANCJI

          • 16. LISTOPADA na całym świecie obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Tolerancji, ustanowiony przez Zgromadzenie Ogólne ONZ 12 grudnia 1995 roku, z inicjatywy UNESCO. Po tym wydarzeniu kraje członkowskie UNESCO przyjęły Deklarację na Temat Zasad Tolerancji. Promocja tolerancji i poszanowania ma istotne znaczenie w tworzeniu atmosfery sprzyjającej akceptowaniu odmienności kulturowej. Artykuł I „Deklaracji Zasad Tolerancji” brzmi:

            „Tolerancja to szacunek, akceptacja i uznanie bogactwa różnorodności kultur na świecie, naszych form wyrazu i sposobów na bycie człowiekiem. Sprzyja jej wiedza, otwartość, komunikowanie się oraz wolność słowa, sumienia i wiary. Tolerancja jest harmonią w różnorodności. To nie tylko moralny obowiązek, ale także prawny i polityczny warunek. Tolerancja – wartość, która czyni możliwym pokój – przyczynia się do zastąpienia kultury wojny kulturą pokoju”.

            W „Deklaracji…” państwa członkowskie zdefiniowały pojęcie tolerancji. Według zapisów tolerancja to:

            • respektowanie cudzych praw i cudzej własności;
            • uznanie i akceptacja różnic indywidualnych;
            • umiejętność słuchania, komunikowania się i rozumienia innych;
            • docenianie rozmaitości kultur;
            • otwarcie na cudze myśli i filozofię;
            • ciekawość i nie odrzucanie nieznanego;
            • uznanie, że nikt nie ma monopolu na prawdę.

            Cele Dnia Tolerancji:

            • uwrażliwienie społeczeństwa na wszelkiego rodzaju przejawy nietolerancji i dyskryminacji;
            • przypomnienie, że każdy człowiek zasługuje na szacunek i akceptację, bez względu na pochodzenie, kulturę, religię;
            • kształtowanie postawy tolerancji szczególnie wśród dzieci i młodzieży szkolnej;
            • odszukanie głębszych przyczyn nietolerancji;
            • zmobilizowanie opinii publicznej w temacie tolerancji i informowania o niebezpieczeństwach związanych z objawami nietolerancji;
            • wypracowanie praktycznych wskazówek dla rządów, naukowców i instytucji publicznych, w celu umożliwienia im znalezienia rozwiązań.

             

             

          • Drodzy Rodzice i Uczniowie.

          • Drodzy Rodzice! Drodzy Uczniowie!

            Czas zdalnego nauczania jest czasem, w którym częściej korzystamy z komputerów i innych urządzeń elektronicznych. Dlatego w trosce o zdrowie uczniów przypominamy kilka podstawowych zasad bezpiecznego korzystania z komputera.

             

            Aby praca na komputerze była pożyteczna i jednocześnie przyjemna, należy spełnić następujące warunki:

            • krzesło i biurko powinny być dopasowane do twojego wzrostu;
            • klawiaturę i ekran monitora należy ustawić w odpowiedniej odległości, dostosowanej wzrostu i wzroku użytkownika;
            • zadbaj o właściwe oświetlenie;
            • zapewnij sobie przerwy w pracy z komputerem, które pozwolą ci się zrelaksować i umożliwią odpoczynek oczom, mięśniom szyi, barku i dłoni.

             

            Ważne!

            1. Podczas pracy przy komputerze nie zapominaj o poniższych zasadach:
            • plecy powinny być wyprostowane i przylegać do oparcia krzesła;
            • przedramiona ugięte pod kątem zbliżonym do kąta prostego, powinny opierać się o brzeg biurka;
            • dłonie powinny być prawidłowo ułożone na klawiaturze;
            • wzrok użytkownika komputera powinien być skierowany na wprost, a odległość twarzy od monitora to od 40 do 80 cm (w zależności od wielkości monitora);
            • monitor powinien być odchylony nieznacznie do tyłu.

             

            1. Oświetlenie powinno być ustawione tak, aby światło nie odbijało się w monitorze

             

            1. Aby skutecznie pracować przy komputerze, musisz zadbać o częste przerwy w pracy. Nieprzerwana praca przy monitorze powinna trwać nie dłużej niż 30 do 45 minut.

             

            1. Przerwę w pracy wykorzystaj na zajęcia ruchowe oraz odpoczynek dla oczu. W tym celu zrób kilka przysiadów oraz spójrz przez okno. Znajdź w oddali zielony obiekt i popatrz na niego przez chwilę.

             

            1. Zapamiętaj!

            Stanowisko komputerowe musi być tak przygotowane, aby zapewnić ci bezpieczeństwo oraz przyjemną i komfortową pracę.

             

            Podczas korzystania z internetu pamiętaj o kilku dobrych zasadach:

             

            1. Nie udostępniaj swoich prywatnych danych nieznanym osobom

            Takie dane jak twoje imię, nazwisko, numer telefonu czy komórki powinny być przez ciebie pilnie strzeżone. Nie należy ich podawać osobom poznanym przypadkowo na czacie czy gadu-gadu. Nigdy nie wiadomo, jak takie osoby będą chciały te dane wykorzystać.

            2. Nigdy nie podawaj komuś swojego hasła

            Chyba, że masz ochotę na to by ktoś grzebał w twojej poczcie, koncie w Naszej Klasie czy innym portalu. I, na przykład, wysyłał głupie wiadomości do wszystkich twoich znajomych. Jako ty.

            3. Używaj programów antywirusowych i antyspamowych.

            Warto zabezpieczyć swój komputer, chyba że masz ochotę na to, że ktoś będzie go wykorzystywał do swoich szemranych celów.

            4. Update!

            To, że masz program antywirusowy czy antyspamowy to połowa sukcesu. Nie zapomnij włączyć opcji update'owania tych programów. Dzięki temu, będą zabezpieczały komputer przed najnowszymi wirusami. A nowe wirusy pojawiają się codziennie.

            5. Nie wierz wszystkiemu co czytasz w sieci

            W sieci jest wiele stron udających normalne serwisy. Jednak, często są one zrobione tylko po to, żeby wyłudzić twój adres e-mail i zalać potem skrzynkę tonami spamu. Bądź ostrożny rejestrując się w niesprawdzonych serwisach.

            6. Nigdy nie umawiaj się na spotkanie z nieznajomą osobą

            Fajnie poznać kogoś na czacie, ale czy to znaczy że chcemy się z tą osobą od razu spotykać? Jaką mamy gwarancję, że poznana w Internecie osoba będzie tą samą osobą w "realu"? Żadną. Dlatego lepiej zachować ostrożność i poprosić rodziców o radę.

            7. Nigdy nie używaj webkamery podczas rozmowy z osobą, której nie znasz

            Jeśli nie masz pewności, z kim rozmawiasz na czacie czy GG, nie zgadzaj się na połączenie wideo. A już szczególnie wtedy, jeśli ta osoba sama go nie udostępnia. Czy chcesz rozmawiać z kimś, kto widzi ciebie, nie widząc go? Raczej nie.

            8. Nie odpowiadaj na zaczepki w sieci

            Jeśli ktoś wysyła ci obraźliwe maile albo zaczepia na czacie - nie odpowiadaj. Po co się wkręcać? Takie złośliwe osoby tylko na to czekają. Lepiej zignorować ich wiadomości – w końcu znudzi im się wysyłanie tych głupot i poszukają innej ofiary.

             

             

          • Karma dla psiaka

          • Akcja „Karma dla psiaka” w Ostrołęce

            Pies jest najlepszym przyjacielem człowieka. Wiernie służy swojemu panu. Może też pełnić funkcję psa myśliwskiego bądź ratowniczego. Występują też psy pasterskie, psy stróżujące, psy służbowe „pracujące” dla wojska, policji, oraz innych służb mundurowych. Psy są wykorzystywane również w zaprzęgach i wyścigach. Są też hodowane w celach reprezentacyjnych i konsumpcyjnych oraz do dogoterapii. Najbardziej jednak znamy je jako psy wiejskie i domowe, po prostu jako członków naszych rodzin.

            4 października obchodzimy co roku Światowy Dzień Zwierząt, w dniu wspomnienia św. Franciszka z Asyżu, w religii chrześcijańskiej uznawanego za patrona zwierząt i środowiska. W Polsce po raz pierwszy dzień ten został zorganizowany w 1993 roku. W tym roku uczniowie naszej szkoły również nas nie zawiedli,  biorąc czynny udział w akcji „Karma dla psiaka”. Przyniesione karmy dla zwierząt oraz koce na zimę zostały zawiezione przez opiekuna Szkolnego Koła Wolontariatu do Radomskiego Towarzystwa Opieki nad Zwierzętami. Cieszy nas niezwykle, zaangażowanie naszych uczniów we wszystkie akcje charytatywne w naszej szkole, gdyż świadczy to o ich empatii względem słabszych istot.

                                                                                                                                                         Justyna Chłopicka

          • SZKOLNY WOLONTARIAT

          • PSP Ostrołęka pomaga podopiecznym DPS w Niedabylu

            Wolontariat to piękny odruch miłości w kierunku drugiego człowieka. W czasach obecnie panującej pandemii jest on nam szczególnie potrzebny. Gdy zaczyna brakować rąk do pracy, to właśnie wolontariusze mogą pomóc uratować sytuację. Nie pobierają za to żadnego wynagrodzenia, dlatego należy im się nasz szczególny szacunek. Wolontariuszem może być każdy, chętny do pomocy innym. Nie musi być wysoko wykształcony lub uzdolniony, lecz czasem te atrybuty są konieczne do wypełnienia swoich zadań. Wolontariusze wykonują pracę nie tylko na rzecz organizacji pozarządowych, ale również pomagają organom administracji publicznej oraz podległym im jednostkom organizacyjnym, a także podmiotom leczniczym.

            Wolontariat jest również obecny w szkołach, czego przykładem jest nasza placówka. Uczniowie PSP im. Stefana Czarnieckiego w Ostrołęce są wspaniałymi wolontariuszami, biorąc aktywny udział w każdej akcji charytatywnej ogłoszonej przez opiekunów Szkolnego Koła Wolontariatu. W piątek 26.10. 20 r. w naszej szkole zakończyła się zbiórka artykułów plastycznych, środków higienicznych oraz owoców dla podopiecznych DPS w Niedabylu. Następnie tego samego dnia produkty te zostały dostarczone do siedziby placówki opiekuńczej przez opiekuna SKW, z zachowaniem środków higieny i ostrożności. Uśmiechy na twarzach podopiecznych oraz prawdziwe słowa podziękowania na ręce opiekuna wolontariatu to chyba największa nagroda, jaką otrzymaliśmy w zamian za nasze podarunki. Dziękujemy wszystkim za wsparcie naszej akcji!

                                                                                                                                                         Opiekun SKW

                                                                                                                                                         Justyna Chłopicka

             

    • Kontakty

      • (048)6677409
      • 05-660 Warka Ostrołęka 3a Poland
      • Publiczna Szkoła Podstawowa im. Stefana Czarnieckiego w Ostrołęce
  • Galeria zdjęć

      brak danych