WESOŁYCH ŚWIĄT.
Mikołajki
Spis rolny – spiszmy się na 100 procent!
Do chwili obecnej w Powszechnym Spisie Rolnym 2020 wzięło udział 80 % gospodarstw z naszej gminy! Do końca spisu zostało kilka dni i bardzo liczymy na pozostałych rolników, którzy nie spełnili jeszcze tego obowiązku. Nie czekajcie z założonymi rękami! Pomóżcie naszej gminie spisać się na 100 procent!
Spisz swoje gospodarstwo rolne korzystając z najwygodniejszej dla siebie opcji:
- samospis internetowy https://spisrolny.gov.pl/aktualnosci/logowanie-do-aplikacji-formularzowej-psr-2020;- spis przez telefon – wystarczy zadzwonić na infolinię spisową pod numer 22 279 99 99 i zgłosić chęć udziału w spisie rolnym;
Na wypełniony przez Ciebie formularz czeka cała gmina, a przede wszystkim ci wszyscy rolnicy, którzy wywiązali się już z obowiązku spisowego. Nie pozwól, by ich wysiłek poszedł na marne!
Gminne Biuro Spisowe
25 listopada - Światowy Dzień Pluszowego Misia
Dzień Pluszowego Misia obchodzimy 25 listopada. To nie jest przypadkowa data, bo właśnie tego dnia przypada rocznica powstania tej maskotki. Samo święto nie ma jednak długiej tradycji, obchodzimy je dopiero od 2002 roku, kiedy to pluszowy miś obchodził swoje setne urodziny. Mało kto wie, że pluszowy miś to zabawka symbol z niezwykłą historią. Wszystko zaczęło się od prezydenta Stanów Zjednoczonych – Teodora Roosvelta, który w 1902 roku wybrał się z przyjaciółmi na polowanie. Podczas wyprawy postrzelono małego niedźwiadka. Prezydent nakazał jego uwolnienie, a całą historię zilustrowano komiksem w waszyngtońskiej prasie. Jednym z czytelników gazety był pewien producent zabawek, który zainspirował się tym wydarzeniem i stworzył nową zabawkę dla dzieci, właśnie w formie pluszowego misia. Nazwał go Teddy Bear, co było oczywistym nawiązaniem do imienia prezydenta USA. Dziś pluszowy miś to kultowa zabawka na całym świecie i mimo upływającego czasu oraz pojawiania się coraz bardziej nowoczesnych rozrywek dla dzieci, bywa największym przyjacielem dziecka. Popularność maskotki sprawiła, że zaczęto ją chętnie wykorzystywać w powstających bajkach dla dzieci. Powstało wiele kultowych misiowych postaci takich jak m. in. Kubuś Puchatek, Miś Paddington, Miś Barnaba. W Polsce również narodzili się nowi pluszowi bohaterowie np. Miś Uszatek, Miś z okienka, Miś Coralgol.Wszystkie, choć wyglądem różniły się od siebie, były pluszowymi niedźwiadkami. Ponadczasowość pluszowych misiów sprawiła, że bajki są chętnie oglądane przez kolejne pokolenia dzieci. Sam pluszak jest symbolem dobra, miłości, ciepła, łagodności i opiekuńczości, czyli tego, czego jako ludzie bardzo pragniemy. Nic dziwnego, że pluszowe misie z dzieciństwa często towarzyszą nam również w dorosłości i są chętnie wybierane jako maskotki uświetniające różne miejsca czy wydarzenia.
MIĘDZYNARODOWY DZIEŃ TOLERANCJI
16. LISTOPADA na całym świecie obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Tolerancji, ustanowiony przez Zgromadzenie Ogólne ONZ 12 grudnia 1995 roku, z inicjatywy UNESCO. Po tym wydarzeniu kraje członkowskie UNESCO przyjęły Deklarację na Temat Zasad Tolerancji. Promocja tolerancji i poszanowania ma istotne znaczenie w tworzeniu atmosfery sprzyjającej akceptowaniu odmienności kulturowej. Artykuł I „Deklaracji Zasad Tolerancji” brzmi:
„Tolerancja to szacunek, akceptacja i uznanie bogactwa różnorodności kultur na świecie, naszych form wyrazu i sposobów na bycie człowiekiem. Sprzyja jej wiedza, otwartość, komunikowanie się oraz wolność słowa, sumienia i wiary. Tolerancja jest harmonią w różnorodności. To nie tylko moralny obowiązek, ale także prawny i polityczny warunek. Tolerancja – wartość, która czyni możliwym pokój – przyczynia się do zastąpienia kultury wojny kulturą pokoju”.
W „Deklaracji…” państwa członkowskie zdefiniowały pojęcie tolerancji. Według zapisów tolerancja to:
- respektowanie cudzych praw i cudzej własności;
- uznanie i akceptacja różnic indywidualnych;
- umiejętność słuchania, komunikowania się i rozumienia innych;
- docenianie rozmaitości kultur;
- otwarcie na cudze myśli i filozofię;
- ciekawość i nie odrzucanie nieznanego;
- uznanie, że nikt nie ma monopolu na prawdę.
Cele Dnia Tolerancji:
- uwrażliwienie społeczeństwa na wszelkiego rodzaju przejawy nietolerancji i dyskryminacji;
- przypomnienie, że każdy człowiek zasługuje na szacunek i akceptację, bez względu na pochodzenie, kulturę, religię;
- kształtowanie postawy tolerancji szczególnie wśród dzieci i młodzieży szkolnej;
- odszukanie głębszych przyczyn nietolerancji;
- zmobilizowanie opinii publicznej w temacie tolerancji i informowania o niebezpieczeństwach związanych z objawami nietolerancji;
- wypracowanie praktycznych wskazówek dla rządów, naukowców i instytucji publicznych, w celu umożliwienia im znalezienia rozwiązań.
PAMIĘTAMY - 102 ROCZNICA ODZYSKANIA NIEPODLEGŁOŚCI PRZEZ POLSKĘ
2 listopada
1 listopada
Drodzy Rodzice i Uczniowie.
Drodzy Rodzice! Drodzy Uczniowie!
Czas zdalnego nauczania jest czasem, w którym częściej korzystamy z komputerów i innych urządzeń elektronicznych. Dlatego w trosce o zdrowie uczniów przypominamy kilka podstawowych zasad bezpiecznego korzystania z komputera.
Aby praca na komputerze była pożyteczna i jednocześnie przyjemna, należy spełnić następujące warunki:
- krzesło i biurko powinny być dopasowane do twojego wzrostu;
- klawiaturę i ekran monitora należy ustawić w odpowiedniej odległości, dostosowanej wzrostu i wzroku użytkownika;
- zadbaj o właściwe oświetlenie;
- zapewnij sobie przerwy w pracy z komputerem, które pozwolą ci się zrelaksować i umożliwią odpoczynek oczom, mięśniom szyi, barku i dłoni.
Ważne!
- Podczas pracy przy komputerze nie zapominaj o poniższych zasadach:
- plecy powinny być wyprostowane i przylegać do oparcia krzesła;
- przedramiona ugięte pod kątem zbliżonym do kąta prostego, powinny opierać się o brzeg biurka;
- dłonie powinny być prawidłowo ułożone na klawiaturze;
- wzrok użytkownika komputera powinien być skierowany na wprost, a odległość twarzy od monitora to od 40 do 80 cm (w zależności od wielkości monitora);
- monitor powinien być odchylony nieznacznie do tyłu.
- Oświetlenie powinno być ustawione tak, aby światło nie odbijało się w monitorze
- Aby skutecznie pracować przy komputerze, musisz zadbać o częste przerwy w pracy. Nieprzerwana praca przy monitorze powinna trwać nie dłużej niż 30 do 45 minut.
- Przerwę w pracy wykorzystaj na zajęcia ruchowe oraz odpoczynek dla oczu. W tym celu zrób kilka przysiadów oraz spójrz przez okno. Znajdź w oddali zielony obiekt i popatrz na niego przez chwilę.
- Zapamiętaj!
Stanowisko komputerowe musi być tak przygotowane, aby zapewnić ci bezpieczeństwo oraz przyjemną i komfortową pracę.
Podczas korzystania z internetu pamiętaj o kilku dobrych zasadach:
1. Nie udostępniaj swoich prywatnych danych nieznanym osobom
Takie dane jak twoje imię, nazwisko, numer telefonu czy komórki powinny być przez ciebie pilnie strzeżone. Nie należy ich podawać osobom poznanym przypadkowo na czacie czy gadu-gadu. Nigdy nie wiadomo, jak takie osoby będą chciały te dane wykorzystać.2. Nigdy nie podawaj komuś swojego hasła
Chyba, że masz ochotę na to by ktoś grzebał w twojej poczcie, koncie w Naszej Klasie czy innym portalu. I, na przykład, wysyłał głupie wiadomości do wszystkich twoich znajomych. Jako ty.3. Używaj programów antywirusowych i antyspamowych.
Warto zabezpieczyć swój komputer, chyba że masz ochotę na to, że ktoś będzie go wykorzystywał do swoich szemranych celów.4. Update!
To, że masz program antywirusowy czy antyspamowy to połowa sukcesu. Nie zapomnij włączyć opcji update'owania tych programów. Dzięki temu, będą zabezpieczały komputer przed najnowszymi wirusami. A nowe wirusy pojawiają się codziennie.
5. Nie wierz wszystkiemu co czytasz w sieciW sieci jest wiele stron udających normalne serwisy. Jednak, często są one zrobione tylko po to, żeby wyłudzić twój adres e-mail i zalać potem skrzynkę tonami spamu. Bądź ostrożny rejestrując się w niesprawdzonych serwisach.
6. Nigdy nie umawiaj się na spotkanie z nieznajomą osobąFajnie poznać kogoś na czacie, ale czy to znaczy że chcemy się z tą osobą od razu spotykać? Jaką mamy gwarancję, że poznana w Internecie osoba będzie tą samą osobą w "realu"? Żadną. Dlatego lepiej zachować ostrożność i poprosić rodziców o radę.
7. Nigdy nie używaj webkamery podczas rozmowy z osobą, której nie znaszJeśli nie masz pewności, z kim rozmawiasz na czacie czy GG, nie zgadzaj się na połączenie wideo. A już szczególnie wtedy, jeśli ta osoba sama go nie udostępnia. Czy chcesz rozmawiać z kimś, kto widzi ciebie, nie widząc go? Raczej nie.
8. Nie odpowiadaj na zaczepki w sieciJeśli ktoś wysyła ci obraźliwe maile albo zaczepia na czacie - nie odpowiadaj. Po co się wkręcać? Takie złośliwe osoby tylko na to czekają. Lepiej zignorować ich wiadomości – w końcu znudzi im się wysyłanie tych głupot i poszukają innej ofiary.
Karma dla psiaka
Akcja „Karma dla psiaka” w Ostrołęce
Pies jest najlepszym przyjacielem człowieka. Wiernie służy swojemu panu. Może też pełnić funkcję psa myśliwskiego bądź ratowniczego. Występują też psy pasterskie, psy stróżujące, psy służbowe „pracujące” dla wojska, policji, oraz innych służb mundurowych. Psy są wykorzystywane również w zaprzęgach i wyścigach. Są też hodowane w celach reprezentacyjnych i konsumpcyjnych oraz do dogoterapii. Najbardziej jednak znamy je jako psy wiejskie i domowe, po prostu jako członków naszych rodzin.
4 października obchodzimy co roku Światowy Dzień Zwierząt, w dniu wspomnienia św. Franciszka z Asyżu, w religii chrześcijańskiej uznawanego za patrona zwierząt i środowiska. W Polsce po raz pierwszy dzień ten został zorganizowany w 1993 roku. W tym roku uczniowie naszej szkoły również nas nie zawiedli, biorąc czynny udział w akcji „Karma dla psiaka”. Przyniesione karmy dla zwierząt oraz koce na zimę zostały zawiezione przez opiekuna Szkolnego Koła Wolontariatu do Radomskiego Towarzystwa Opieki nad Zwierzętami. Cieszy nas niezwykle, zaangażowanie naszych uczniów we wszystkie akcje charytatywne w naszej szkole, gdyż świadczy to o ich empatii względem słabszych istot.
Justyna Chłopicka
SZKOLNY WOLONTARIAT
PSP Ostrołęka pomaga podopiecznym DPS w Niedabylu
Wolontariat to piękny odruch miłości w kierunku drugiego człowieka. W czasach obecnie panującej pandemii jest on nam szczególnie potrzebny. Gdy zaczyna brakować rąk do pracy, to właśnie wolontariusze mogą pomóc uratować sytuację. Nie pobierają za to żadnego wynagrodzenia, dlatego należy im się nasz szczególny szacunek. Wolontariuszem może być każdy, chętny do pomocy innym. Nie musi być wysoko wykształcony lub uzdolniony, lecz czasem te atrybuty są konieczne do wypełnienia swoich zadań. Wolontariusze wykonują pracę nie tylko na rzecz organizacji pozarządowych, ale również pomagają organom administracji publicznej oraz podległym im jednostkom organizacyjnym, a także podmiotom leczniczym.
Wolontariat jest również obecny w szkołach, czego przykładem jest nasza placówka. Uczniowie PSP im. Stefana Czarnieckiego w Ostrołęce są wspaniałymi wolontariuszami, biorąc aktywny udział w każdej akcji charytatywnej ogłoszonej przez opiekunów Szkolnego Koła Wolontariatu. W piątek 26.10. 20 r. w naszej szkole zakończyła się zbiórka artykułów plastycznych, środków higienicznych oraz owoców dla podopiecznych DPS w Niedabylu. Następnie tego samego dnia produkty te zostały dostarczone do siedziby placówki opiekuńczej przez opiekuna SKW, z zachowaniem środków higieny i ostrożności. Uśmiechy na twarzach podopiecznych oraz prawdziwe słowa podziękowania na ręce opiekuna wolontariatu to chyba największa nagroda, jaką otrzymaliśmy w zamian za nasze podarunki. Dziękujemy wszystkim za wsparcie naszej akcji!
Opiekun SKW
Justyna Chłopicka
Nauczanie zdalne.
Informacja dla rodziców i opiekunów w związku z wprowadzeniem z dniem 26.10.2020r. nauki w systemie zdalnym.
Szanowni Państwo w związku z wprowadzeniem od dnia 26.10.2020r. nauczania w systemie zdalnym dla uczniów klas 4-8. w PSP w Ostrołęce zajęcia prowadzone będą z wykorzystaniem metod i technik nauczania na odległość. Lekcje odbywać się będą zgodnie z obowiązującym planem lekcji. Do komunikacji nauczyciele będą wykorzystywać platformę edukacyjną G Suite oraz dostępne komunikatory ZOOM, Messenger, MsTeams oraz poczta elektroniczna ( są to aplikacje sprawdzone, bezpieczne i bezpłatne). Wszystkie niezbędne informacje oraz instrukcje związane z w/w komunikatorami zostaną Państwu wysłane przez wychowawców (nauczycieli) za pośrednictwem poczty elektronicznej. Nauczyciele poszczególnych przedmiotów przygotują przedmiotowe systemy oceniania na czas nauki zdalnej oraz zakres wymagań edukacyjnych.
Mając na uwadze doświadczenia z wiosennej pracy od przyszłego tygodnia ( 2 listopada) będziemy chcieli uruchomić konsultacje dla uczniów zgłaszających problemy ze zrozumieniem danego zagadnienia. Konsultacje prowadzone będą w formie indywidualnej pomocy skierowanej bezpośrednio do Ucznia potrzebującego wsparcia, wyjaśnienia omówionego tematu lub doraźnej pomocy.
Obowiązkiem każdego ucznia jest czynny i aktywny udział w zajęciach zaplanowanych na dany dzień. Nauczyciele poszczególnych przedmiotów wybiorą najefektywniejszy system pracy z daną klasą, możliwości komunikacji on-line oraz zaplecze techniczne jak również możliwości łącz internetowych. Zachęcamy rodziców do komunikowania się z wychowawcami w celu weryfikacji informacji oraz zgłaszaniu problemów technicznych występujących w czasie pracy zdalnej.
Organizując pracę naszej szkoły priorytetem jest bezpieczeństwo i dobro Uczniów, Nauczycieli oraz pozostałych pracowników szkoły. Pragnieniem naszym jest zapewnienie ciągłości procesu kształcenia na wysokim poziomie i jak najszybszy powrót do nauczania stacjonarnego.
Liczymy na Państwa zrozumienie i współpracę pełni nadziei na szybki powrót do normalności.
Z wyrazami szacunku
dyr. Maciej Lidak
Uwaga! Wolontariat.
Zapraszamy do udziału w akcjach
Szkolnego Koła Wolontariatu.
Uwaga!
W zakładce DLA RODZICÓW - RADA RODZICÓW, znajduje sie aktualny nr konta, na które można wpłacać za ubezpieczenie.
Rozpoczynamy nowy rok szkolny 2020/2021
UWAGA!!!
Drodzy Rodzice - przedszkole i szkoła.
REKOMENDACJE MEN
Życzenia
Szanowni Nauczyciele, Uczniowie i Rodzice.
Rok szkolny 2019/2020 dobiega końca. Był on dla nas wszystkich dużym wyzwaniem. Dzięki determinacji i ciężkiej pracy nas wszystkich jesteśmy już na ostatniej prostej - jutro uczniowie odbiorą świadectwa i rozpoczną wakacje.
Przekazuję wyrazy uznania i jestem wdzięczny moim Nauczycielom za poświęcenie, trud, zaangażowanie, kreatywność i profesjonalne podejście do nowych wyzwań zawodowych.
Dziękuję również Rodzicom za nieocenione wsparcie i wysiłek włożony w edukację dzieci.
Także Wam, Drodzy Uczniowie, dziękuję za otwartość na nowe metody zdobywania wiedzy oraz zaangażowanie z jakim pracowaliście. Gratuluję Wam wspaniałych wyników w nauce! Jestem z Was wszystkich dumny!
Życzę, aby wakacje pozwoliły na zasłużony odpoczynek od obowiązków oraz regenerację sił.
Drodzy Uczniowie, pamiętajcie o zasadach bezpieczeństwa podczas wakacji i bądźcie ostrożni. Spotkajmy się we wrześniu zdrowi, pełni radości i energii. Udanych wakacji!
Dyrektor
Publicznej Szkoły Podstawowej im. Stefana Czarnieckiego w Ostrołęce
Maciej Lidak
Egzamin klasy VIII
Kochani ósmoklasiści!
Przed Wami niezwykle ważne wydarzenie – egzamin klasy VIII.
Życzymy Wam, aby lata nauki zaowocowały dobrymi wynikami na egzaminie. Niech spełnią się Wasze wszystkie oczekiwania i każdy z Was dostanie się do nowej wymarzonej szkoły, a życiowe plany i zamierzenia niech się zrealizują.Podczas egzaminu niech towarzyszy Wam opanowanie stresu, skupienie, umiejętność podejmowania trafnych decyzji oraz wiara we własne siły i wiedzę. Każdemu z Was składamy życzenia osiągnięcia jak najlepszych wyników. Niech będzie łatwo, spokojnie i oczywiście na maksymalną ilość punktów!!!
Dyrektor i nauczyciele PSP w Ostrołęce
Uwaga!
Archiwum Aktualności
- Grudzień 2024
- Listopad 2024
- Październik 2024
- Wrzesień 2024
- Sierpień 2024
- Czerwiec 2024
- Maj 2024
- Kwiecień 2024
- Marzec 2024
- Luty 2024
- Styczeń 2024
- Grudzień 2023
- Listopad 2023
- Październik 2023
- Lipiec 2023
- Czerwiec 2023
- Maj 2023
- Kwiecień 2023
- Marzec 2023
- Luty 2023
- Styczeń 2023
- Grudzień 2022
- Listopad 2022
- Październik 2022
- Wszystkie
Nagłówek
Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipisicing elit. Sint, adipisci, quibusdam, ad ab quisquam esse aspernatur exercitationem aliquam at fugit omnis vitae recusandae eveniet.
Inventore, aliquam sequi nisi velit magnam accusamus reprehenderit nemo necessitatibus doloribus molestiae fugit repellat repudiandae dolor. Incidunt, nulla quidem illo suscipit nihil!Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipisicing elit.