Historia
1603 - Najdawniejszą wzmiankę o szkole w Ostrołęce znajdujemy w dokumencie "Visitationes Episcopatia" z 1603 r., z którego wynika, że rektorem tejże szkoły był Wojciech z Zaborowa, a kantorem Adam z Drwalewa.
1925 - Kolejne udokumentowane informacje sięgają dopiero czasów współczesnych - roku 1925, kiedy to powstaje szkoła publiczna. Najdawniejszą historię szkoły znamy dzięki kronice napisanej w latach 60 - tych przez ówczesnego dyrektora szkoły Pana Ryszarda Podlaska. Powstała ona z retrospekcji opartej na wywiadach popartych materiałem fotograficznym i świadectwach, bowiem wszystkie dokumenty szkolne zostały zniszczone w czasie działań wojennych.
Pierwszyn nauczycielem i wychowawcą szkoły w Ostrołęce w roku szkolnym 1925/26 była Pani Galasówna późniejsza Morawińska. W troku następnym na jej miejsce przychodzi Pani Janina Szymańska późniejsza Trynkus, która kieruje szkołą do 1936 r.
W tym czasie szkoła mieści się w drewnianym jednoizbowym budynku na obecnym placu szkolnym w tzw. "Choinach". Z uwagi na zwiększającą się liczbę uczniów wynajęto izbę lekcyjną u Pana Pawlickiego w Niwach Ostrołęckich, a następnie u Pana Urbańskiego nad Pilicą. Trzecia izba szkolna mieściła sie na tzw. "Górkach", gdzie obecnie jest gospodarstwo Pana Władysława Anyszkiewicza. W tym czasie do szkoły w Ostrołęce uczęszczały również dzieci z Mniszewa, Przylotu, Dębnowoli i Kaliny.1936/38 - W latach 1936/38 szkołą kierował Pan Michał Sołsun. To z jego inicjatywy powołano Komitet Budowy Szkoły. Rolnicy postanowili wybudować szkołę na własny koszt. Wiosna 1938 r. budynek szkolny oddano do użytku. W 1938 r. odszedł z Ostrołęki kierownik Sołsun. Jego miejsce zajął Stanisław Jeziorski.
1939/44 - W roku 1939 ze względu na działania wojenne nauka w szkole rozpoczęła się dopiero późną jesienią. W szkole pracowali Państwo Jezierscy i Trynkusowie, a od 1940 r. Panie Kiturakisowa i Dorosińska oraz Panowie Gąsiorowski i Matuszewicz. W wyniku działań wojennych budynek szkoły legł w gruzach. Przerwa w nauce trwała 2 lata.
1946 - Wiosną 1946 r. przyjechała do Ostrołęki, by obejrzeć zniszczenia, Pani Janina Trynkus. Wyszedł do niej na drogę Pan Jan Janczewski z Grażyny, a widząc ja zrezygnowaną powiedział : " To Pani nas opuszcza teraz, kiedy takie zniszczenia, a kiedy było dobrze to Pani była". Rozpłakała sie wtedy i przyrzekła wrócić. nie zawiodła! Na gorącą prośbę mieszkańców postanowiła tu zamieszkać. Dzieki jej staraniom wybudowano drewnainy barak, w którym odbywały się zajęcia lekcyjne.
1947/48 - W roku szkolnym 1947/48 wybudowano drugi barak. W okresie wakacji w 1948 r. odeszła z Ostrołęki Pani Janina Trynkus. Jej miejsce zajęła Pani Janina Grabowska obecnie Wieczorek. Wraz z nią rozpoczęła pracę jako woźna Pani Eugenia Okrojek. Praca w tych latach była bardzo trudna z uwagi na trudne warunki lokalowe i dużą liczbę uczniów. Pani Janina Wieczorek wspólnie z mieszkancami okolicznych wsi podjęła starania o budowę nowej szkoły. W ich efekcie powstal okazały, jak na owe czasy, budynek, w którym uczymy sie do dziś.
1954 - W listopadzie 1954 r. zorganizowano oficjalne, uroczyste otwarcie nowej szkoły.1996 - staraniem ówczesnej Pani Dyrektor Barbary Grzejszczak, w rocznicę zwycięskiej bitwy ze Szwedami pod Warką, szkole nadano imię Stefana Czarnieckiego, ufundowano tablicę pamiatkową, nano sztandar i otwarto w placówce izbę pamięci i tradycji.
1998 - przy wydatnej pomocy rodziców i sponsorów otwarto pracownię komputerową.
1999 - oddano do użytku utwardzone boisko do koszykówki, siatkówki i piłki ręcznej.